info@ukrstyle.com, 093-624-32-98, 096-448-38-72, 095-639-69-41
Menu

Cart

Content

Breadcrumb

A+ A A-

Шевченка з кріпацтва викупили зовсім не росіяни

Молодий Тарас Шевченко в майстерні К. Брюллова (художник Г. Меліхов, 1947)

Молодий Тарас Шевченко в майстерні К. Брюллова (художник Г. Меліхов, 1947)

___________________________________

Скільки можна торочити, що "діячі російської культури викупили з кріпацької неволі українського поета Тараса Шевченка". І кого з росіян Ви там бачили?

У радянських школах усім утовкмачували, що "російський художник Карл Брюллов і російський поет Василь Жуковський вирішили викупити Шевченка з кріпацтва". Сьогодні ми знаємо, що пан Енгельгардт погодився звільнити Шевченка-кріпака за 2500 рублів - велику на той час суму - така була вартість 45 кг чистого срібла. Оскільки таких грошей у них не було, уже відомий художник Карл Брюллов намалював портрет Василя Жуковського – вихователя спадкоємця престолу, і 4 травня 1838 р. творіння Брюллова розіграли в лотереї, в якій взяла участь царська родина.

Але подивимося ближче на цих "росіянин".

Отже, Карл Брюлло (1799-1852) - по батьковій лінії нащадок знаменитих французьких емігрантів-гугенотів, і німець - по матері. А букву "в" подарували Карлу Брюлло і він став Карлом Брюлловим за указом царя Олександра I, аби прізвище нагадувало російське і сповіщало іноземцям що Карл Брюлло - підданий Російської імперії. Однак його життя в Петербурзі не склалося і художник виїхав до улюбленої Італії. За переказом, він дістався кордону, там зняв увесь свій одяг і викинув його, бо не хотів брати з собою навіть пилюку "Росії-мачухи".

"Російський" поет В. Жуковський – нешлюбний син російського поміщика Панаса Буніна (прадід відомого письменника, лауреата Нобелевської премії Івана Буніна), мати – Сальха, туркеня за походженням, узята в полон росіянами при штурмі Бендер у серпні 1770 року. Полонянку хрестили з ім'ям Єлизавети Турчанінової. Народжений нею син Василь за бажанням П. Буніна був усиновлений білоруським шляхтичем Андрієм Жуковським (який жив «на хлібах» у Буніних), що дозволило Жуковському уникнути долі незаконнонародженого. Його особисте походження поглибило співчуття до долі Шевченка.

Відомо, що поряд з портретом Жуковського розігрувалися предмети порцеляни і коштовності. Хто їх виграв і чи виграв хтось взагалі? Портрет Жуковського не виграв ніхто! Царська родина на нього претензій ніколи не виявляла. Після проведення лотереї Брюллов ще 14 років працював над портретом і тільки після смерті художника родина продала його російському підприємцю Третьякову. У 1939 році портрет Жуковського, за який, ніби то було викуплено Шевченка з кріпацтва, потрапив до новоствореного музею Т.Г.Шевченка в Києві. Оскільки лотерея із розіграшу портрета Жуковського не дала бажаної суми, кошти на викуп поета збирали в складчину, яку започаткували К. Брюллов, В. Жуковський, О. Венеціанов та Ю. Баранова. Олексій Венеціанов син грецького купця з НіжинаФармакі-Венеціано та українки. Живопису навчався у українця Володимира Боровиковського. Юлія Баранова (1789 - 1864) - німкеня, графиня, народжена Адлерберг, гофмейстриня, статс-дама, вихователька дочок Миколи I.

Кошти для викупу здали: земляк Т. Шевченка художник Іван Сошенко; художник Аполлон Мокрицький з Полтавщини, нащадок козака Таволги, випускник Ніжинської гімназії вищих наук; поет Євген Гребінка (козацький нащадок роду Чайковських); граф Вієльгорський Михайло - поляк, віолончеліст, композитор.

Василь Григорович - козацький нащадок із Полтавщини, випускник Київської академії, конференц-секретар Академії мистецтв, брав участь у викупі Шевченка з кріпацтва і допоміг влаштувати його в Академію мистецтв пенсіонером Товариства сприяння художникам. Т. Г. Шевченко присвятив Григоровичу поему «Гайдамаки» і згадує про нього на сторінках свого щоденника та в повісті«Художник».

Лотерея відбулася 22 квітня (4 травня) 1838 року, а 25 квітня (7 травня) Шевченкові видали відпускну.

Ганна ЧЕРКАСЬКА